Rozdiel medzi A/T a M/T pneumatikami

Rozdiel medzi A/T a M/T pneumatikami

Rozdiel medzi A/T a M/T pneumatikami – rozobratie týchto dvoch typov terénnych pneumatík. A/T sú určené do mierneho terénu, ale aj na cestu. M/T sú určené viacej do náročnejšieho terénu a na asfaltovej ceste sa s nimi veľmi jazdiť neodporúča.

Viete, aký je rozdiel medzi A/T a M/T pneumatikami?

Budú A/T pneumatiky dostatočne agresívne na to, aby som sa mohol vyšantiť v teréne alebo potrebujete M/T? Toto je naozaj často kladená otázka od majiteľov terénnych vozidiel. Vozidlá s pohonom 4×4 sú obľúbené terénne vozidlá, preto nie je nezvyčajné počuť túto otázku. Zvyčajne prichádza od ľudí, ktorí nedávno jazdili so svojím vozidlom mimo vozovky alebo od niekoho, kto chce svoje vozidlo vybaviť na jazdu v teréne.

Pred rozhodnutím o pneumatikách pre vozidlá 4×4 je dôležité premyslieť si, ako budete svoje vozidlo používať. Budete jazdiť predovšetkým v teréne? Ako extrémny bude terén? Na čo budete používať svoje vozidlo, keď nebude v teréne? Ako často budete jazdiť na asfaltových cestách? To vám pomôže rozhodnúť sa, aký typ pneumatík je pre vaše vozidlo najvhodnejší.

Pneumatiky A/T

Pneumatiky A/T (All-Terrain) poskytujú všestrannosť vodičom, ktorí chcú mať dobrý výkon na ceste aj mimo nej. Väčšina výrobcov automobilových pneumatík odporúča vodičom, ktorí trávia približne 70 % času na asfalte a 30 % v teréne práve tieto pneumatiky.

Výhody

Pneumatiky majú menšie bloky dezénu a užšie dutiny znamenajú, že ponúkajú lepší výkon na cestách. Aj keď sú A/T pneumatiky vhodnejšie na vozovku, ich terénne schopnosti by sa nemali podceňovať.

Väčšina terénnych dezénov má taký pomer dezénu a dutín, ktorý umožňuje účinné samočistenie v teréne.
Ak hľadáte pneumatiku, ktorá zabezpečí vyššiu palivovú úspornosť, lepšou voľbou je zvoliť variant A/T. Objemná konštrukcia pneumatiky M/T spôsobuje, že na rozjazd a udržanie vyžaduje viac energie.

Pneumatiky M/T

Pneumatiky M/T (Mud-Terrain) sú skvelé do všetkých druhov terénnych podmienok vrátane sypkého bahna, blata alebo dokonca skál. Ak trávite 50 % alebo viac času na nerovnom teréne, možno bude lepšia voľba pneumatika M/T. Často si ich kupujú aj ľudia, ktorí trávia v teréne menšie množstvo času, ale naozaj potrebujú extra trakciu a kontrolu, ktorú tieto pneumatiky poskytujú.

Nevýhody

Môžu byť príliš hlučné pre mestské ulice. Veľké, hlboké drážky dezénu, hoci sú prospešné v teréne, negatívne ovplyvňujú brzdenie a schopnosť zatáčania v dôsledku nadmerného pohybu blokov dezénu.

Výhody

Pneumatiky M/T sú navrhnuté s veľkými blokmi dezénu a širokými hlbokými dutinami, ktoré poskytujú maximálnu trakciu a čistenie behúňa od blata, štrku a iných nečistôt, keď sa otáča.

Ich dezén je navrhnutý s vysokou odolnosťou proti opotrebeniu, ktorá zabraňuje prerezávaniu a poškodeniam, vďaka čomu sú pevnejšie ako A/T pneumatiky.

Poskytujú vyššiu odolnosť v náročných podmienkach.

Navyše sa môžete dostať tam, kam iné typy pneumatík nemôžu. Tieto typy pneumatík poskytujú vynikajúcu trakciu za sucha aj za mokra, v závislosti od dezénu.

Odporúčanie

Keď si chcete kúpiť odolné gumy, nezabudnite, že majú rôzne dezény. A/T sú určené do mierneho terénu, ale aj na cestu. M/T sú určené viacej do náročnejšieho terénu a na asfaltovej ceste sa s nimi veľmi jazdiť neodporúča.

Dezény a zmesi behúňov sa neustále zlepšujú. Navyše, ak pneumatiky nahustíte na vhodný tlak, keď opäť vyrazíte na vozovku, malo by to predĺžiť ich používanie.