Aké zimné pneumatiky kúpiť

Zimné pneumatiky

4 často kladené otázky – zimné pneumatiky

Pri rozhodovaní, či si zaobstarať zimné pneumatiky, vám môžu pomôcť štyri otázky, ktoré sú všeobecne diskutované v tejto tématickej oblasti.

1.Výber zimných pneumatík: Čo treba zvážiť?

Zimné pneumatiky sú dôležité pre bezpečnú jazdu automobilov v chladnom podnebí. Sú tiež ideálne pre ľudí, ktorí bežne prechádzajú snehovými zónami alebo horskými oblasťami.

2. Ak mám na bočnici pneumatík označenie “M+S”, môžem jazdiť na snehu? Ako si vybrať zimné pneumatiky.

Odpoveď na túto otázku nie je taká jednoduchá, ako sa zdá.
Mnohé celoročné pneumatiky a dokonca aj niektoré letné sú označené klasifikáciou M+S, čo znamená blato a sneh. Tento typ pneumatík má agresívnejší dezén, ktorý je najaktívnejší v zimných mesiacoch, keď vozidlá zažívajú náročné podmienky vrátane dažďa, ľadu a snehu. To sa dosahuje tým, že dezén je širší a má väčšie bloky behúňa.

To však neznamená, že sú vhodné do zasnežených alebo zľadovatených podmienok. Keď je vozovka klzká, tieto pneumatiky nedokážu zabezpečiť takú trakciu, ovládateľnosť alebo krátku brzdnú dráhu ako zimné pneumatiky.

Ak chcete, aby vaše pneumatiky boli v zime odolnejšie, mali by ste sa poobzerať po pneumatikách so symbolom Mountain Snowflake. Tie sú testované a certifikované na jazdu v zimných podmienkach.

Zimné pneumatiky Barum

3. Čo by ste mali vedieť o zimných pneumatikách

Jazda na snehu alebo ľade si vyžaduje iné pneumatiky ako jazda v bežnom počasí. Zimné pneumatiky sú skonštruované úplne inak a poskytujú vám brzdné schopnosti v prípadoch, kedy by iné pneumatiky boli nepoužiteľné.

Celoročné a letné pneumatiky sú vyrobené z tuhšej gumovej zmesi, zatiaľ čo zimné pneumatiky sú vyrobené z poddajnejšej gumy. Je to preto, že celoročné a letné pneumatiky si musia udržať svoj tvar na horúcej letnej vozovke. Zimné pneumatiky sú vyrobené z hydrofilnej gumy, ktorá zostáva mäkšia a poddajnejšia v zimnom počasí. Poddajnejšia guma znamená pre zimné pneumatiky aj lepšiu trakciu na snehu a na ľade.

4. Na čo si dať pozor pri kúpe používaných zimných pneumatík?

Treba si uvedomiť, že ak si kúpite použitú sadu pneumatík, výrobca na ne neposkytuje záruku.

Pred kúpou sady zimných pneumatík je dobré zvážiť 3 dôležité veci. Po prvé, uistite sa, že majú správny rozmer, ktorý pasuje na vaše auto. Ak nepoznáte sériu čísel, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na bočnici vašich existujúcich pneumatík, zavolajte predajcovi pneumatík a poraďte sa s ním.

Po druhé, mali by ste zmerať hĺbku dezénu pomocou hĺbkomera, ktorý možno zakúpiť v obchode s autodoplnkami. Dezén zmerajte na viacerých miestach pneumatiky keďže všade môže byť zodratá inak. Ak je hĺbka zimných pneumatík menej ako 3 mm mali by ste si radšej kúpiť nové pretože strácajú svoje vlastnosti na snehu a ľade.

Ďalšou veľmi dôležitejšou vecou je aby mali všetky 4 pneumatiky približne rovnakú hĺbku dezénu. V opačnom prípade môže dochádzať k poškodeniu pneumatík a strate ich jazdných vlastností. Aj keď sa zdá, že kúpou použitých pneumatík ušetríte, z dlhodobého hľadiska vás okrem neefektívnej jazdy budú stáť viac aj opravy. Umiestnenie zimných pneumatík len na prednú alebo zadnú nápravu nevytvorí dostatočnú trakciu na týchto nápravách, čo sťažuje riadenie.

Zimné pneumatiky Continental

Na záver

Niektoré celoročné pneumatiky sa predávajú ako rovnako dobre fungujúce v lete aj v zime. To môže byť pravda v suchom, miernom podnebí, kde sa ročné obdobia príliš nemenia. Ale istotu pri trakcii, brzdení a ovládaní na snehu a ľade získate len so zimnými pneumatikami. Ak žijete v mieste kde sa počas zimy vyskytuje aj sneh, budete potrebovať pneumatiky označené trojvrstvovou horskou snehovou vločkou, aby ste dosiahli čo najbezpečnejšie ovládanie. Najlepšie spravíte ak sa opýtate predajcu pneumatík, čo skutočne potrebujete.