Možem používať menšie pneumatiky na svojom aute?

titulka mensie kolesa

Majitelia niektorých osobných alebo nákladných automobilov môžu chcieť nasadiť menšie pneumatiky, iný zasa nasadia pneumatiky väčších rozmerov, aby dosiahli veľký a odvážny vzhľad. Aké sú výhody a nevýhody menších pneumatík na vašom vozidle? Najlepšie je držať sa pôvodného odporúčania vášho vozidla.

Výhody menších pneumatík

Menšie pneumatiky ponúkajú menšie odvaľovanie v zákrutách a presnejšie riadenie, pričom umožňujú poslať na zem väčší krútiaci moment. Väčšie pneumatiky kladú väčší odpor, takže väčšia pneumatika bude musieť mať vyššie otáčky, aby dosiahla rovnakú rýchlosť ako menšia pneumatika. To môže spôsobiť, že motor sa viac zahreje a bude pracovať rýchlejšie. Okrem toho širšie pneumatiky môžu tlačiť menej výkonu ako menšie pneumatiky tým, že neprenesú toľko krútiaceho momentu na zem.

zakruta mensie kolesa

Nevýhody menších pneumatík

Pokiaľ výrobca vyslovene neurčuje, že môžete používať menšie pneumatiky, nemusí to byť vo vašom najlepšom záujme. Zníženie vozidla môže vyžadovať úpraviť pružiny, ramená, konzoly, stabilizačné tyče a tlmiče. Keďže tieto úpravy pribúdajú, zvyšuje sa aj ich cena. Menšie pneumatiky môžu spôsobiť nepresné informácie z tachometra a počítadla kilometrov, zlé radenie prevodovky alebo zničenie bŕzd. Ďalej môžu spôsobiť, že vaše vozidlo bude škriabať, narážať do predmetov, pretože budú bližšie k zemi.

Ak je polomer pneumatiky menší, ako sa odporúča, môže to znížiť životnosť pneumatiky, čo môže čoskoro viesť k jej drahej výmene.

tachometer mensie kolesa

Môžem nasadiť menšie zimné pneumatiky na vozidlo?

Vo všeobecnosti platí, že na svoje vozidlo môžete namontovať iba rozmery pneumatík, ktoré máte uvedené vo svojom veľkom technickom preukaze. Väčšina vodičov, ktorí majú zapísané viaceré rozmery obúvajú v lete väčšie rozmery a naopak v zime tie menšie. Keďže cena zimných pneumatík nie je lineárna a tí, ktorí sa snažia optimalizovať cenovú dostupnosť, môžu napriek tomu zaplatiť viac za menšie pneumatiky ako za väčšie. Ak chcete na zimných pneumatikách ušetriť, odporúčame vám kúpiť kvalitné zimné pneumatiky s rozmerom, ktorý zodpovedá odporúčaniam pre vaše vozidlo.

zimne mensie kolesa

Ako nájsť správny rozmer pneumatík pre vaše vozidlo

Na svoje vozidlo môžete dať aj menšie pneumatiky, ale neodporúča sa to a môže to viesť k problémom s bezpečnosťou. Pri rozhodovaní o tom, aký rozmer pneumatík je pre vás vhodný a bude fungovať najlepšie, by ste sa mali riadiť rozmermi vo vašom technickom preukaze.

V našom katalógu pneumatík máme k dispozícii rôzne pneumatiky a služby, okrem iného aj pneumatiky pre konkrétne vozidlo. Kontaktujte nás, ak máte akékoľvek otázky. Nakupujte online a získajte najlepšie ponuky na trhu.

Produkty Hankook