2 tipy na meranie hĺbky dezénu

2 tipy na meranie hĺbky dezénu

Aby ste predišli nepríjemným situáciám či nebezpečným nehodám, je dôležité meranie hĺbky dezénu a poznať kedy je už na čase vymeniť svoje pneumatiky. Pneumatiky starnutím strácajú svoje vlastnosti a životnosť. Prispieva k tomu mnoho faktorov, ako je počasie, počet najazdených kilometrov a štýl jazdy. Hoci na prvý pohľad môže aj pneumatika s menším dezénom fungovať bez problémov, v prípade nepriaznivého počasia je náchylnejšia k šmyku či spôsobeniu dopravnej nehody.

Sledovanie opotrebovania pneumatík vám nielen pomôže jazdiť bezpečne, ale tiež vás informuje o tom, kedy už budú pneumatiky v nepriaznivom počasí neefektívne. Ak dôjde k rapídnejšiemu opotrebovaniu, bude to znamenie, že je potrebné pneumatiky vymeniť.

Hĺbku dezénu možno merať dvoma spôsobmi: rýchlym, orientačným spôsobom alebo pomocou hĺbkomeru. Iba hĺbkomer vám poskytne presný udaj o hĺbke dezénu pneumatík a teda aj to, či je už potrebné pneumatiky vymeniť.

Predpríprava auta na meranie hĺbky dezénu

Ak sa chystáte na meranie hĺbky dezénu pneumatiky, dbajte aby bolo auto zaparkované na rovnej ploche. Následne natočte koleso smerom von a pedantne očistite koleso od nečistôt. V prípade, že ho aj umyjete určite tým nič nepokazíte.

Meranie hĺbky dezénu pomocou mince

Ak nemáte po ruke hĺbkomer a chcete skontrolovať hĺbku dezénu, postačí vám aj obyčajná dvojeurová minca. Položte dvojeurovú mincu medzi bloky behúňa a ak z boku uvidíte, že už vytŕča aj jej strieborný okraj, pneumatiku je potrebné vymeniť. Ak nevidíte striebornú časť, nemusíte sa výmenou pneumatiky zatiaľ zaoberať.

Ako môžete zmerať hĺbku dezénu svojich pneumatík

Ak však chcete zmerať hĺbku dezénu pneumatiky presnejšie, najlepšie je použiť hĺbkomer. Tento spôsob merania je najspoľahlivejší a poskytne vám presnejší výsledok ako pri meraní mincou. Merače hĺbky dezénu sú lacné, nezaberajú v aute veľa miesta a merajú hĺbku dezénu v milimetroch aj v palcoch. Na kontrolu opotrebovania pneumatík by ste mali používať hĺbkomer.

Ako minimalizovať opotrebenie dezénu?

Hoci je opotrebovanie pneumatík úplne prirodzené, môžete im pomôcť predĺžiť ich životnosť pomocou niekoľko maličkostí. Vyskúšajte obmedziť svoje jazdné zlozvyky. Vyhýbajte sa príliš rýchlym prejazdom zákrut a nárazom do výmoľov. Veľmi dôležité je aj udržiavanie správneho tlaku v pneumatikách. Tlak v pneumatikách kontrolujte minimálne raz za mesiac.