Plechové disky, ich história a využitie

Plechové disky a ich história a využitie

Plechové disky sú kovové kolesá, ktoré sa dajú lacno a rýchlo syntetizovať. Bývajú štandardnými kolesami na základných modeloch automobilov, ale v porovnaní s inými typmi kolies nie sú tak atraktívne. Preto je bežné, že ľudia, ktorí chcú pre svoje auto krajší vzhľad, si kupujú zliatinové disky, vďaka ktorým auto vyzerá luxusnejšie a drahšie.

Plechové disky cez zimu

Plechové disky sa počas zimy často používajú v kombinácii so zimnými pneumatikami, kvôli ich relatívne lacnej cene a robustnosti.

Plechové disky sa používajú v automobilovom priemysle od jeho vzniku. Z počiatku boli vyrobené z drevenej konštrukcie a v podstate to boli upravené kolesá vozov. Čoskoro však vznikla potreba odolnejších materiálov, pretože ich viac zaťažovali výkonnejšie a novšie motory.

Okolo roku 1900 boli predstavené prvé kolesá s oceľovými špicmi. Tieto počiatočné konštrukcie pozostávali z oceľového náboja a mnohých oceľových drôtov spájajúcich náboj s ráfikom.

Zavedenie oceľových kolies sa približne zhodovalo s rozšírením pneumatík plnených vzduchom, ktoré poskytovali väčšiu celkovú odolnosť voči defektom vozovky a tiež väčší komfort pre cestujúcich. Konštrukcie oceľových kolies sa za posledné storočie veľmi nezmenili a hoci sa výrobné procesy zdokonalili, väčšina inovácií v oblasti kolies sa uskutočnila, pre zliatiny a nie oceľ.

Plechový disk s pneumatikou

Plechové disky zvyčajne vážia viac ako zliatinové, vďaka čomu majú vyššiu spotrebu paliva, pomalšie zrýchľujú a horšie sa ovládajú. Neošetrená alebo nenatretá oceľ je náchylná na koróziu a je potom pravdepodobnejšie, že sa ohne alebo deformuje. Sú lacnejšie ako zliatiny, takže výrobcovia a vodiči môžu klásť väčší dôraz na náklady než na ich odolnosť.

Najmä pri vozidlách s pohonom zadných kolies si vodiči často vyberajú dve sady kolies, jednu sadu zliatinových kolies s vysokovýkonnými pneumatikami na letné použitie a sadu oceľových kolies a pneumatík na sneh. Plechové disky sa často používajú v kombinácii so zimnými pneumatikami pre lepšiu trakciu počas zasnežených mesiacov.

Výhodné oceľové kolesá

Oceľové kolesá sú cenovo výhodnou voľbou, pretože vďaka svojej robustnosti ľahko zvládajú jazdu po snehu, ľade a posypaných cestách bez obáv z povrchového poškodenia. Mnohé automobily poskytujú oceľové kolesá aj ako plnohodnotné rezervné pneumatiky, aj keď majú na ostatných sadách kolies zliatiny.