Kedy a ako často meniť nové pneumatiky?

Kedy a ako často meniť nové pneumatiky?

Kedy a ako často meniť pneumatiky, a ako ich udržať v čo najlepšom stave? Frekvenciu, ako často meniť nové pneumatiky, ovplyvňuje veľa rôznych faktorov. Pochopenie základov údržby a ich opotrebovania vám pomôže urobiť správne rozhodnutie v otázke ich výmeny. Od opotrebovania behúňa, dezénu, až po sezónne zmeny. Rozoberieme všetko, čo potrebujete vedieť o výmene starých, alebo poškodených pneumatík za nové.

Prečo je potrebné pneumatiky vymeniť?

Pneumatiky sú vyrobené z gumy a iných materiálov, ktoré sa časom opotrebúvajú vplyvom počasia a stavu vozovky. Opotrebovaním strácajú schopnosť priľnavosti k vozovke, čo môže viesť k zníženiu ovládateľnosti a brzdného výkonu a zvýšenému riziku poškodenia alebo prasknutia pneumatiky.

Väčšina pneumatík má indikátor opotrebenia behúňa, čo je vyvýšená časť dezénu, ktorá vedie po obvode pneumatiky. Keď sa behúň pneumatiky opotrebuje na túto úroveň, je čas ju vymeniť.

Okrem bežného opotrebovania dezénu môžu pneumatiky poškodiť aj výmole, obrubníky a iné prekážky na vozovke.

Ako často by sa mali pneumatiky vymieňať?

Pneumatiky by sa mali vymeniť, keď dosiahnu koniec svojej životnosti. Životnosť pneumatiky závisí od mnohých faktorov vrátane jazdných návykov, stavu vozovky a ich údržby.

Väčšinu pneumatík je potrebné vymeniť každých 3-5 rokov. Niektoré pneumatiky však môžu vydržať až 10 rokov, ak sú dobre udržiavané a jazdia na dobrých cestách. Ak si nie ste istí, ako často vymieňať pneumatiky, pozrite si používateľskú príručku vášho auta alebo navštívte kvalifikovaného mechanika.

Tipy ako zistiť, kedy je potrebné vymeniť nové pneumatiky

Je dôležité pravidelne kontrolovať pneumatiky, aby ste sa uistili, že sú v dobrom stave a majú dostatok dezénu. Hĺbku dezénu môžete skontrolovať presnejšie pomocou hĺbkomera. Ak však hĺbkomer nemáte k dispozícii, postačí vám aj obyčajná dvoj eurová minca. Mincu vložíte medzi bloky behúňa. Ak už striebornú časť dvojeurovej mince vidíte, je čas na nové pneumatiky. Viac tipov, ako merať hĺbku dezénu pneumatík a ako minimalizovať jeho opotrebenie nájdete v článku 2 tipy na meranie hĺbky dezénu.

Existujú aj ďalšie znaky toho, že možno budete potrebovať nové pneumatiky, ako sú praskliny alebo vydutia na bočniciach, alebo ak je pneumatika na jednej strane nadmerne opotrebovaná. Ak si všimnete niektorý z týchto problémov, najlepšie bude, ak vezmete svoje auto k mechanikovi alebo do pneuservisu.

Následky jazdy na opotrebovaných pneumatikách

Opotrebované pneumatiky môžu mať počas jazdy katastrofálne následky. Môžu spôsobiť, že vaše auto stratí trakciu, dostanete šmyk a auto sa stane neovládateľné. Okrem toho sa môžu opotrebované pneumatiky ľahšie roztrhnúť, čo vedie k nebezpečnej strate kontroly. Ak jazdíte na opotrebovaných pneumatikách, jazdite pomaly a opatrne.

Ako predĺžiť životnosť pneumatík

Jednou z najjednoduchších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste pomohli predĺžiť životnosť svojich pneumatík, je pravidelne kontrolovať ich tlak vzduchu a udržiavať ich nahustené na správny PSI. Tlak, ktorý majú mať predné a zadné pneumatiky nájdete v papieroch od vozidla. Pneumatika sa poškodzuje príliš vysokým, aj nižším tlakom ako je predpísaný.

Pneumatiky by ste tiež mali vymieňať medzi nápravami približne každých 8 000 – 10 000 km, aby sa opotrebenie predných a zadných pneumatík rovnomerne rozložilo.

Nezabudnite na správne skladovanie pneumatík tak, aby neboli vystavované dažďu, mrazu, ani slnečnému žiareniu.

A vždy keď prezujete pneumatiky, uistite sa, že ich máte vyvážené. Nebude to problém, pokiaľ pneumatiky prezúvate v pneuservise.

Kedy a ako často meniť nové pneumatiky?

Je dôležité vedieť, kedy vymeniť staré pneumatiky za nové. V závislosti od toho, ako často jazdíte a od podmienok, v ktorých zvyčajne jazdíte, môžu nové pneumatiky vydržať približne 50 000 km, alebo 6 rokov. Vždy je však najlepšie nahliadnuť do príručky od výrobcu pneumatík, aby ste zistili ich konkrétne odporúčania.

Ak si nie ste istí, či je potrebné vymeniť pneumatiky alebo nie, navštívte autoservis, pneuservis, kde stav pneumatík odborne zhodnotia.

Údržba pneumatík je dôležitou súčasťou vlastníctva auta a pochopenie toho, že výmena pneumatík v správny čas vám môže pomôcť zaistiť vždy bezpečnú a spoľahlivú jazdu. Preto nepodceňujte kontrolu viditeľných známok opotrebovania a odporúčania uvedené výrobcom pneumatík.